Wilson Center’ın Türkiye-Afrika İktisadi İlişkileri ile İlgili Merkezimizden İstediği Görüş

Merkezimiz Araştırma Görevlisi Dr. Elem Eyrice Tepeciklioğlu ABD’deki ünlü düşünce kuruluşu Wilson Center tarafından 4 Nisan 2018 tarihinde düzenlenen “Beyond the Big Three: Africa’s Economic Relations with Brazil, India, the Gulf States, Turkey, and Japan” başlıklı panelde Türkiye-Afrika iktisadi ilişkileri hakkında konuşması için davet edilmiştir. Etkinliğe video-konferans aracılığıyla katılan Dr. Tepeciklioğlu,  Türkiye-Afrika ilişkilerini tarihsel olarak inceleyerek başladığı sunumu kapsamında, Türkiye’nin Afrika politikasının ardındaki iktisadi güdüleri, Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki ticaret hacmi, kıtada yatırım yapan Türk şirketlerin varlığı ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Afrika ülkelerine yapılan insani yardımlar ve kalkınma yardımları gibi faktörler aracılığıyla tartışmıştır. Tepeciklioğlu sunumu kapsamında, ayrıca, Afrika ülkeleri ile geliştirilmesi gereken noktalara – enerji ve güvenlik alanında işbirliği gibi- değinmiş ve gelen soruları cevaplamıştır.

 

Canlı olarak yayınlanan ve Merkez’in twitter hesabı üzerinden önemli noktaları paylaşılan panel sunumları için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız:

 

https://www.wilsoncenter.org/event/beyond-the-big-three-africas-economic-relations-brazil-india-the-gulf-states-turkey-and-japan