Fransız gazetesi La Croix’nın Merkezimizden İstediği Görüş

Fransız gazetesi La Croix’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika Turu ile İlgili Merkezimizden İstediği Görüş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 25-28 Temmuz tarihlerinde Güney Afrika Cumhuriyeti ve Zambiya’ya gerçekleştirdiği ziyaretlerle ilgili Fransız gazetesi La Croix’dan Marianne Meunier, Merkezimiz Araştırma Görevlisi Dr. Elem Eyrice Tepeciklioğlu’ndan görüş istemiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Afrika’ya BRICS Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı sıfatı ile davetli olarak gitmiştir. Erdoğan’ın Zambiya’ya yaptığı ziyaret ise Türkiye’den cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleşen ilk ziyaret olması nedeniyle sembolik öneme sahiptir.

Marianne Meunier’in Elem Eyrice Tepeciklioğlu ile yaptığı röportajda Türkiye’nin Afrika politikasının ardındaki temel sebepler ile Afrika’ya açılım politikasının farklı boyutları Afrika ülkeleri ile ilişkilerdeki güncel gelişmeler çerçevesinde tartışılmıştır.

Avrupa’nın her zaman Türk dış politikasında öncelikli bir konuma sahip olduğunu belirten Tepeciklioğlu, özellikle iktisadi sebeplerle dış politikasını çeşitlendirmek isteyen Türkiye’nin geçtiğimiz yıllarda Afrika gibi dış politikada en çok ihmal edilen bölgelere yönelmeye başladığını belirtmiştir. Tepeciklioğlu, röportaj kapsamında ayrıca, Türk Hava Yolları başta olmak üzere çeşitli kamu kuruluşlarının yaptıkları kamu diplomasisi faaliyetleri aracılığıyla Türkiye’nin Afrika’daki görünürlüğünü ve imajını artırmak için çalıştıklarını belirtmiştir.

Türkiye’nin Afrika açılımını dış politikada en başarılı olunan alanlardan biri olarak değerlendiren Tepeciklioğlu’na göre, bu durumun Afrika ve Türkiye arasındaki uluslararası ilişkilerle ilgili bazı alanlarda sahip olunan ortak görüşler ve çıkarlarla yakından alakası vardır.

Makalenin Fransızca versiyonuna aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz:

https://www.la-croix.com/Monde/Moyen-Orient/LAfrique-terrain-predilection-Turquie-2018-07-25-1200957548